Frederik Backman “My grandmother asked me to tell you she’s sorry”

Elsai ir 7 gadi. Nu, labi, nē, gandrīz 8, tā būtu pareizāk. Elsai patīk ālēties kopā ar savu vecmāmiņu, melot policistiem, ēst cepumus(atvainojos, nē, tos sauc par sapņiem), kā arī lasīt kvalitatīvu literatūru par Hariju Poteru un X-meniem. Bet visvairāk Elsai patīk klausīties vecmāmiņas stāstos par sapņu zemi Miamas. Vecmāmiņa nav tikai vecmāmiņa, un ne jau tikai tāpēc, ka Vecmāmiņa (ar lielo V) mēdz pusplika uz balkona šaudīties ar peintbola pistoli, daudz pīpēt un lamāties. Vecmāmiņa ir arī Elsas vienīgais draugs. Tādēļ, viņai nomirstot, Elsas lielais piedzīvojums un pārbaudījums tikai sākas.

Absolūti izcils tēlu apraksts – katrs no varoņiem ir pilnībā individuāls un stāstā dzīvo savu dzīvi, nevis tikai kalpo galvenā varoņa izaugsmes un iniciācijas mērķiem. Katru no viņiem varētu izņemt laukā no stāsta un aplūkot kā atsevišķu meistardarbu, tādēļ nav brīnums, ka arī vienam no varoņiem – Britai Marijai (Britt-Marie) – ir jau pašai savs romāns. Un baumo, ka to varot mierīgi lasīt, arī iepriekš neiepazīstot šo Elsas un Vecmāmiņas grāmatu. Kā tieši panākts tik smalks indviduālisms katrā tēlā? Neviens no tiem nav tīrs varonis vai ļaundaris – jebkādas šaubas un ilūzijas stāsta gaitā tiek apgāzti kā pārsteidzīgi stereotipi. Īsāk sakot – tēli tiek veidoti kā īsti, parasti cilvēki, nevis primitīvas čaulas.

Otrkārt, ko es īpaši vēlētos uzslavēt  – šī ir viena no tām grāmatām, kas teorētiski ir domāta un vislabāk saprotama pieaugušajiem, taču uzrakstīta pilnībā no bērna skatupunkta. Respektīvi, pieaugušo tēmas un situācijas un tas, kā to redz mazs bērns. Kā līdzīgu piemēru varu minēt Emmas Donohjū “Room” – tā gan vairāk paredzēta tiem, kas gatavi smagākam gabalam.

Ņemiet, lasiet, samīļojiet – gan grāmatu, gan omīti.

Mīļākie citāti:

“Death’s greatest power is not that it can make people die, but that it can make people want to stop living.”

“Because not all monsters were monsters in the beginning. Some are monsters born of sorrow.” 

“Never mess with someone who has more spare time than you do.”

“Having a grandmother is like having an army. This is a grandchild’s ultimate privilege: knowing that someone is on your side, always, whatever the details.” 

“Because if a sufficient number of people are different, no one has to be normal.”

“It’s much more difficult to have conflict when there are cookies around.” 

“Because nothing scares idiots more than a smart girl”

“You have all these books and not a single Harry Potter? And they let you fi people whose heads are broken?”

 

Vērtējums: 5/5

    

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s